0717-2PW15
Inalways
Rating
Twin Fused IEC C14 Inlet Socket from Inalways EN60320 with 5 x 20 Fuseholder for 2 fuses / Snap in Fitting, 10A 250Vac / 1.5mm Panel Thickness / Fully Approved / 0717-2PW15.
Volume discounts
Quantity Unit price (Ex VAT) You Save
Quantity
2611 Items
  Delivery
We aim to despatch orders received prior to 2pm on the same day as ordered.
  Returns
30 day returns.
Description
High quality twin fused C14 IEC connector from leading manufacturer Inalways to fit the standard 27.9mm x 31.4mm panel cut out. This version features 6.3mm quick connect termination. We can supply other terminations on request. European rating is 10A 250V AC and 15A 125Vac US rating to suit most standard applications. Manufactured from UL 94V-0 thermoplastic for safety. Carries ENEC (European) and UL (American) approvals and complies with RoHS.
Product Details
Inalways
0717-2PW15
2611 Items
New
Data sheet
Colour
Black
Fixing
Snap In
Termination
6.3mm QC Terminals
Flame Retardancy
UL94 V0 (Higher)
Attachments
Download
Reviews
No customer reviews for the moment.
Write your review
Fused (x2) Socket C14 Inlet
Fused (x2) Socket C14 Inlet
Write your review
16 other products in the same category:
Reference: CWE-1302(LF)
Brand: Canny Well
IEC C13 Socket with Fuse and Neon
Review(s): 0
IEC C13 connector with fuse and neon lamp. Rated at 10A 250Vac, this fused C13 socket is designed to work with a panel thickness of 1.2mm. Snap in fitting for 35.8mm x 32.3mm panels. Electrical connection is by 4.8mm quick connect terminals.
More
UK stock: 0
Reference: CW1D-10A-T
Brand: Canny Well
EMI Inlet Filter - 10A
Review(s): 0
EMI Filter / IEC Socket / 10A 250Vac / Max. Earth Leakage 0.8mA / CX 0.1µF / CY 3300pF / 6.3mm QC Termination / Screw Fixing / UL, cUL, CE / RoHS / CW1D-10A-T.
More
UK stock: 19
Reference: CW2A-10A-T(1F)
EMI Fused Inlet Filter - 10A
EMI Filter / IEC Socket / Fuse / 10A 250Vac / Max. Earth Leakage 0.8mA / CX 0.1µF / CY 3300pF / 6.3mm QC Termination / Screw Fixing / UL, cUL, CE / RoHS / CW2A-10A-T(1F).
UK stock: 25
Reference: 0717-CW
Brand: Inalways
Fused IEC Socket C14 Inlet
Twin Fused IEC C14 Inlet Socket from Inalways / EN60320 C14 / 10A 250Vac / 5 x 20 Fuseholder / Screw Fitting / 6.3mm Tab Terminals / 10A 250Vac / Fully Approved / 0717-CW.